material

Z čoho sa skladá búda pre psa?

Vonkajší obklad

Na obklad celej búdy používam väčšinou tatranský profil. Ekonomickejšia varianta je z OSB dosiek.

Zateplenie

Na zateplenie búd som doteraz používal polystyrén, pretože na prvé búdy zostal zo stavby domu. Na ďalšie búdy som ho použil zo zotrvačnosti. Vždy v hrúbke minimálne 4 až 5 cm. Do budúcna uvažujem o používaní výhradne minerálnej vlny. Jej výhodou oproti polystyrénu je, že je vysoko paropriepustná a ekologická.

nobasil

Manipulácia s búdou

Kvalitná zateplená búda pre psa s prepážkou a otváracou strechou má s ohľadom na svoju konštrukciu značnú hmotnosť.

  • búda na kolieskach s brzdou – uľahčuje manipuláciu ak je potrebné búdu často posúvať ako napríklad v koterci pri čistení
  • búda s pevnými nožičkami – pre umiestnenie na jednom mieste
  • búda s nadstavovacími skrutkami – vychytávka pre nerovné podlahy
manipulacia

Prepážka

Každá búda musí mať vyberateľnú prepážku. Tá cez zimu pomáha chrániť psíka pred chladom.

Comments:2

  1. Dobry den, tu min.vlnu uvazujete iba do stien, alebo aj do podlahy? Tiez mam zvysky zo stavby, aj na 2 budy a viac. Ak doslova nestoji buda vo vode, tak by to asi malo byt v poriadku, ved vlna je aj hydrofobna, no predsa pod podlahu mam obavy… Ak v zime z kozucha bude stekat sneh/voda (aj pri pravidelnom vymienani slamy), ci pod podlahou ta vlna predsa nenasiakne. Mate s tym uz skusenosti?
    Dakujem
    Mato

    1. Dobrý deň, no vlna keď ju namočíte tak dosť dlhú dobu drží vodu. Keď ju máte doma, môžete si to vyskúšať. Bol som vcelku prekvapený, že to tak jednoducho neuschne. Pri podlahe by som ostal izolovanej polystyrénom asi. Cez zimu je ideálna do búdy drevitá vlna, podľa mňa má oveľa lepšiu schopnosť pohltiť vlhkosť a hlavne sa z nej tak strašne nepráši. V búde strednej veľkosti stačí 1 balenie na cca 2 mesiace. https://www.bestpet.sk/sk-detail-1095882-podstielka-z-drevitej-vlny-pre-psov-150l.html Mám info aj z útulku, že je to veľmi vhodný materiál.

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: