Domov » Psie búdy » DIY: Postup ako vyrobiť búdu pre psa

DIY: Postup ako vyrobiť búdu pre psa

diy-buda-pre-psa

Z čoho sa skladá kvalitná psia búda?

dominika homolová

Vonkajší obklad

tatransky-profil

Na vonkajší obklad psej búdy používam väčšinou tatranský profil. Ekonomickejšia variantu viete vyrobiť z OSB dosiek. Pri umiestnení búdy v koterci, alebo pod strechou je možné použiť napríklad aj zvyšky plávajúcej podlahy. Mám odskúšané, že v koterci vydrží napriek počasiu aj v útulku v sťažených podmienkach.

Zateplenie

Na zateplenie búd používam polystyrén, pretože na prvé búdy zostal zo stavby domu. Na ďalšie búdy som ho použil zo zotrvačnosti. Vždy v hrúbke minimálne 4 až 5 cm. Do budúcna uvažujem o používaní minerálnej vlny. Jej výhodou oproti polystyrénu je, že je vysoko paropriepustná a ekologická.

UPDATE 27.10.2022:

Na zateplenie psích búd používam už výlučne minerálnu vlnu. Jej výhoda je nesporná ako v rýchlosti stavby búdy, tak aj v benefitoch výsledného produktu. Pri použití vlny Vám nevzniknú hluché miesta a vie krásne vyplniť priestor medzi doskami. Keď búda doslúži, minerálna vlna nepredstavuje takú ekologickú záťaž ako polystyrén. Ak už budete vyrábať búdu zateplenú polystyrénom, nekupujte nový a skúste recyklovať nejaký dostupný z Vášho okolia.

TIP: Polystyrén sa dá zohnať aj z alternatívnych zdrojov. Napríklad do stavebnín sa dodáva polystyrén na polystyrénových kockách, ktoré vyhadzujú. Stačí sa opýtať a potom si ich vhodne narezať.

mineralna vlna
polystyren

Manipulácia s búdou

Kvalitná zateplená búda pre psa s prepážkou a otváracou strechou má s ohľadom na svoju konštrukciu značnú hmotnosť.

  • búda na kolieskach s brzdou – uľahčuje manipuláciu ak je potrebné búdu často posúvať ako napríklad v koterci pri čistení
  • búda s pevnými nožičkami – pre umiestnenie na jednom mieste
  • búda s nadstavovacími skrutkami – vychytávka pre nerovné podlahy

Prepážka

Ako vraví Dominika vo videu, každá búda musí mať vyberateľnú prepážku. Tá cez zimu pomáha chrániť psíka pred chladom.

Konštrukcia

Rám búdy by mal byť pevný a dosť široký na to, aby sa doň vošla izolácia. Ja používam strešné laty rozmeru 50×40 a 50×50.

zateplenie

Otváracia strecha

Je veľmi dôležité, aby bola búda prístupná na kontrolu a čistenie. Ideálnym riešením je otváracia zateplená strecha. Pri väčších búdach má aj strecha svoju váhu, preto sa mi osvedčili plynové piesty na pomoc pri dvíhaní.

Vnútorné zateplenie

drevitá vlna do búdy

Výplň búdy by nemala byť vo forme starého koberca, gumy prípadne matraca, alebo deky.

Ideálnym riešením je použitie drevitej vlny určenej ako podstielka pre zvieratá. Môžete použiť aj slamu, z tej sa však dosť práši.


Kliknutím na tlačítko otvoríte v novom okne eshop výrobcu osvedčenej kvalitnej drevitej vlny.

Fotonávod ako vyrobiť psiu búdu – prvá časť
psia búda návod