Domov » Blog » Psie búdy » DIY: Postup ako vyrobiť búdu pre psa

DIY: Postup ako vyrobiť búdu pre psa

diy-buda-pre-psa

Z čoho sa skladá kvalitná psia búda?

dominika homolová

Vonkajší obklad

tatransky-profil

Na vonkajší obklad psej búdy používam väčšinou tatranský profil. Ekonomickejšia varianta je z OSB dosiek. Pri umiestnení búdy v koterci, alebo pod strechou je možné použiť napríklad aj zvyšky plávajúcej podlahy. Mám odskúšané, že vydrží napriek počasiu aj v útulku v sťažených podmienkach.

Zateplenie

Na zateplenie búd používam polystyrén, pretože na prvé búdy zostal zo stavby domu. Na ďalšie búdy som ho použil zo zotrvačnosti. Vždy v hrúbke minimálne 4 až 5 cm. Do budúcna uvažujem o používaní minerálnej vlny. Jej výhodou oproti polystyrénu je, že je vysoko paropriepustná a ekologická.

TIP: Polystyrén sa dá zohnať aj z alternatívnych zdrojov. Napríklad do stavebnín sa dodáva polystyrén na polystyrénových kockách, ktoré vyhadzujú. Stačí sa opýtať a potom si ich vhodne narezať.

mineralna vlna
polystyren

Manipulácia s búdou

Kvalitná zateplená búda pre psa s prepážkou a otváracou strechou má s ohľadom na svoju konštrukciu značnú hmotnosť.

  • búda na kolieskach s brzdou – uľahčuje manipuláciu ak je potrebné búdu často posúvať ako napríklad v koterci pri čistení
  • búda s pevnými nožičkami – pre umiestnenie na jednom mieste
  • búda s nadstavovacími skrutkami – vychytávka pre nerovné podlahy

Prepážka

Každá búda musí mať vyberateľnú prepážku. Tá cez zimu pomáha chrániť psíka pred chladom.

Konštrukcia

Rám búdy by mal byť pevný a dosť široký na to, aby sa doň vošla izolácia. Ja používam strešné laty rozmeru 50×40 a 50×50.

zateplenie

Otváracia strecha

Je veľmi dôležité, aby bola búda prístupná na kontrolu a čistenie. Ideálnym riešením je otváracia zateplená strecha. Pri väčších búdach má aj strecha svoju váhu, preto sa mi osvedčili plynové piesty na pomoc pri dvíhaní.

Vnútorné zateplenie

drevitá vlna

Výplň búdy by nemala byť vo forme starého koberca, gumy prípadne matraca, alebo deky.

Ideálne riešenie je použiť drevitú vlnu určenú ako podstielka pre zvieratá. Je možné použiť aj slamu, z tej sa však dosť práši.


Kliknutie na tlačítko otvorí v novom okne eshop výrobcu osvedčenej kvalitnej drevitej vlny.

2 názory na “DIY: Postup ako vyrobiť búdu pre psa”

  1. Dobry den, tu min.vlnu uvazujete iba do stien, alebo aj do podlahy? Tiez mam zvysky zo stavby, aj na 2 budy a viac. Ak doslova nestoji buda vo vode, tak by to asi malo byt v poriadku, ved vlna je aj hydrofobna, no predsa pod podlahu mam obavy… Ak v zime z kozucha bude stekat sneh/voda (aj pri pravidelnom vymienani slamy), ci pod podlahou ta vlna predsa nenasiakne. Mate s tym uz skusenosti?
    Dakujem
    Mato

    1. Dobrý deň, no vlna keď ju namočíte tak dosť dlhú dobu drží vodu. Keď ju máte doma, môžete si to vyskúšať. Bol som vcelku prekvapený, že to tak jednoducho neuschne. Pri podlahe by som ostal izolovanej polystyrénom asi. Cez zimu je ideálna do búdy drevitá vlna, podľa mňa má oveľa lepšiu schopnosť pohltiť vlhkosť a hlavne sa z nej tak strašne nepráši. V búde strednej veľkosti stačí 1 balenie na cca 2 mesiace. https://www.bestpet.sk/sk-detail-1095882-podstielka-z-drevitej-vlny-pre-psov-150l.html Mám info aj z útulku, že je to veľmi vhodný materiál.

Pridaj komentár