Domov » Psie búdy » Psia búda pre útulok Pes v núdzi

Psia búda pre útulok Pes v núdzi

budapesvnudzi-00

psia-buda-labrador-laraNa počiatku bola túžba mať psíka.

Konečne som mal dom, dvor, priestor preňho. Prišiel ten čas a začal som na tomto sne intenzívne pracovať. Kým príde treba mu vytvoriť nejaké zázemie. Tak vznikla búda č. 1 Vždy som zvažoval, že buď si kúpim čistokrvného psíka z chovnej stanice, alebo z útulku. Sledoval som na internete všetko čo sa kde šuchne ohľadne psíkov a čakal na toho „môjho“ čo ma osloví na prvú šupu. Rozhodne som chcel psa a viacmenej to mal byť labrador. Keď som na jedného krásneho narazil, nebol síce z útulku, ale svojim spôsobom aj to je záchrana keď sa narodí neplánovane a jeho budúcnosť je neistá. Dohodol som si stretnutie s majiteľom a vyrazil som. Psíka však už sľúbil majiteľom „ocina“ a tak som kukol medzi ostatné šteniatka. Vtedy to prišlo. BUM! Nebol to psík ale sučka, no padli sme si do oka. Malá guľka plná zubov.

Tú malú piraňu chcem!

Tak aj bolo. Všetko išlo prvý rok super. Svoje prvé leto cez deň trávila na dvore a chodila si zdriemnuť do búdy. Ako prešla zima a prišlo ďalšie pekné počasie tiež vychutnávala slnečné dni na dvore, ale búda nejako začala dostávať košom. Stála tam nevyužitá celé leto. Keď som videl, že tento stav sa dá označiť za trvalú ignoráciu začal som rozmýšľať o jej novom využití. Keďže jej rozmery boli povedzme si pravdu – nadštandardné, rozhodol som sa ju demontovať a vyrobiť kompaktnejšiu verziu. Lara nenamietala a ochotne asistovala aby som to zas nemal také jednoduché 😀

Keď som sa rozhodol znovu použiť drevo a časti starej búdy a dať mu druhú šancu inšpiroval som sa práve psíkmi z útulkov. Tiež niekde sú, ležia a čakajú na novú príležitosť. Na niekoho pre koho budú znovu vzácni. Preto som sa pre tento projekt nadchol a venoval mu veľa času. Novú búdu dostane psík z útulku!

Je vyrobená z recyklovaného dreva na kolene a bez plánov len tak z hlavy. Zobral som to ako výzvu – vytvoriť niečo za pochodu. Tak vznikli napríklad nastaviteľné nožičky aby búda neležala na zemi. Vnútro tvoria odpadové dosky z plávajúcich podláh. Zvonku je búda obložená tatranským profilom. Celý plášť je izolovaný 4 a 5 cm polystyrénom. Strecha je odkladacia z dôvodu ľahšieho čistenia. Cez leto je možné ju podložiť a vytvoriť tak vetrací otvor.

Výroba bola veľmi zábavná a veľa vecí som sa pri nej naučil. Dobrý pocit, že pomôže v útulku psíkom prečkať zimu je na nezaplatenie. Myslím, že si to ešte zopakujem – veď psíkov je veľa.

Ďakujem všetkým ľuďom čo pracujú pre občianske združenie Pes v núdzi ako aj všetkým ľuďom čo pracujú pre útulky po celom Slovensku za inšpiráciu. Venujú zvieratám veľa voľného času a obetavo sa o ne starajú. Myslím, že v tejto krajine práve takýto pozitívny príklad potrebujeme ako soľ.

 

Psíky na adopciu si môžete pozrieť tu.

Exit mobile version