Predpríprava:
Na skelet búdy je asi najdostupnejšie a najekonomickejšie riešenie použitie strešných lát. Rozmer minimálne 40×50. Na väčšiu búdu pre psa typu nemecký ovčiak, labrador, alebo zlatý retríver budeš potrebovať minimálne 8ks strešnej laty dĺžky 6 metrov. Je dobré urobiť si rezervu, keďže niektoré laty nemusia byť ideálne rovné, alebo budú mať vady na nevhodnom mieste. Ak máš možnosť, vyber si laty čo najrovnejšie a bez kazov. Uľahčí ti to robotu v ďalších krokoch.

Pohľadová plocha hranolov by mala byť rovná a hladká. Najjednoduchší spôsob na dosiahnutie požadovaného efektu je zraziť hrany hoblíkom, prípadne preťahovačkou. Ak nemáš, nevadí! Postačí aj šmirgel a trochu potu. 😀

Realizácia:
Ja robievam búdy z hlavy. Pri pílení však musíš mať na pamäti celkové rozmery búdy a hrúbky materiálov, ktoré používaš. Nezabudni, že ak na obklad búdy použiješ tatranský profil, treba odpočítať jeho hrúbku 2x. Pre začiatočníkov je dobré nakresliť si plán na papier, prípadne v programe SketchUp.

Dvakrát meraj a raz rež. Každá chyba merania sa neskôr môže prejaviť inde.

Najdôležitejšie pri zostavovaní rámu búdy je, aby sedeli uhlopriečky a búda sa nekrížila. Pri veľkej nerovnosti nastane problém pri obkladaní stien, aj pri výrobe otváracej strechy.

Keď máš rám dna hotový a z jednej strany zaklopený, môžeš pristúpiť k uloženiu izolácie. Najbežnejšie je používaný polystyrén. Ja dávam všade hrúbku minimálne 4cm. Je potrebné ho narezať tak, aby sa voľne nepohyboval. Používaj aj odrezky, aby si dosiahol čo najmenej odpadu.

Keď je „dno“ búdy hotové, môžeš namontovať nožičky, alebo kolieska pre lepšiu manipuláciu pri čistení okolo búdy. Ak použiješ kolieska, je nutné aby boli minimálne dve z nich brzdené a búda sa pri pohybe psa neposúvala.

V tejto fáze je lepšie presunúť sa zo stola na zem. Vyznačíš si miesto kde budú stojky a upevníš ich oceľovými L-kami z vnútornej strany. Pre lepšiu stabilitu môžeš použiť kolíky a lepidlo.
